Vananemise ilmingud on eelkõige märgatavad teatud struktuuriliste muutuste kaudu nahal – nahk muutub kuivemaks ja õhemaks, elastsus ja miimiliste lihaste toonus langevad kuna väheneb seal sisalduva strukturaalse valgukollageeni hulk (nahk kaotab igal aastal alates 20. eluaastast 1% kollageeni) ning seetõttu ilmnevad naha pinnale enim kardetud vaod ehk kortsud.
Üks olulisemaid eesmärke kortsude vältimisel ja vähendamisel on kollageeni lagunemise vähendamine ja tootmise suurendamine. Õnneks on mitmeid faktoreid, mis aitavad kollageeni lagunemist täielikult või osaliselt neutraliseerida ning selle tootmist kiirendada.
Kosmeetiliste protseduuridega on soovituslik alustada juba ennetavalt, esimeste vananemisilmingute tekkimisel. Oluline on säilitada naturaalsus ning anda nahale seda, millest ta puudust tunneb. Tähtis on jälgida ka kodust nahahooldust, keskenduma peaks naha niisutamisele (hüdreerimisele) ning surnud ja vanade rakkude maha koorimisele (aitab vähendada naha kuivust), samuti kollageeni tootmise elavdamisele.
Naha vananemisele on teadlased leidnud kolm peamist põhjust:
- Bioloogiline vananemine - vananedes väheneb rakkude aktiivsus, aeglustub lümfi- ja vereringe, muutes ainevahetuse rakkudes loiumaks ning kollageeni produkstsioon väheneb. Nahk kaotab oma noorusliku jume.
- Keskkonna mõju (fotovananemine) - naha vananemise põhjustaja nr. 1 on vabad radikaalid (80%), mis põhjustavad keemilisi muutusi sügaval nahas. (Vabad radikaalid, mis tekivad nt. rannas päevitamisest (ultraviolettkiirgus), lõikavad lahti hüaluroonhappe sidemed ning hävitavad kollageeni ja elastiini. Tulemuseks on lõhutud kollageen, enam mitte nii elastne elastiin ning hüperkeratoos ehk surnud rakkude kogunemine ja uute rakkude tekke takistumine).
- Hormoonid - dramaatilised muutused hormonaalses tasemes omavad suurt mõju naha seisukorrale. Hormoonideks, mis mängivad olulist rolli, on 17β- östradiool, progesteroon ja testosteroon. Nende hormoonide taseme muutus mõjutab nahasiseste sekretsiooninäärmete tööd, põhjustades tuhmi ja hallikat jumet ning säratut ilmet. Samuti põhjustab östrogeenide taseme langus kollageeni ja elastiini (elastsus) kadu, mille tõttu tekivad sügavamad ja intensiivsemad kortsud.